ZALOGUJ SIĘ
sprawdź stan SUBKONTA / wpływy z %
(stan subkont jest AKTUALIZOWANY RAZ NA MIESIĄC, w ostatnim dniu roboczym miesiąca)
SUBKONTA dla DIABETYKÓW
Zachęcamy do zakładania INDYWIDUALNYCH SUBKONT,
umożliwiających gromadzenie środków pozyskanych w ramach:
- 1,5% podatku
- indywidualnych darowizn
- zbiórek publicznych
- zbiórek internetowych
Pozwalających na sfinansowanie wydatków związanych z kosztami diagnostyki, leczenia i rehabilitacji osoby chorej na cukrzycę typu 1 i 2
Zapytanie i infomacje dotyczące SUBKONT:
- ZAŁOŻENIE SUBKONTA: tel: 733 630 200, fundacja@fundacja-cukrzyca.pl (poniedziałek, środa: 12.00-18.00 oraz wtorek, czwartek, piątek: 10.00-15.00)
- ROZLICZENIA: Dariusz Jakuć, subkonta@fundacja-cukrzyca.pl, tel.: 730 698 135 (poniedziałek-piątek: 10:00-15:00)
Jak założyć subkonto? ⇒
- Wypełnić ELEKTRONICZNY FORMULARZ ZGŁOSZENIOWY (LINK) UWAGA: jeżeli potrzebujesz założyć SUBKONTO dla więcej niż jednej osoby lub dla kolejnego dziecka - NIE WYPEŁNIAJ FORMULARZA i SKONTAKTUJ SIĘ Z FUNDACJĄ
- Do FORMULARZA należy załączyć skan orzeczenia o niepełnosprawności lub informacji od lekarza/ wypisu ze szpitala potwierdzający Ct1 oraz ewentualne choroby towarzyszące Podopiecznego
Po dopełnieniu tych formalności i podjęciu przez Zarząd pozytywnej decyzji, zostanie do Państwa przesłana mailem UMOWA POROZUMIENIA (zobacz wzór) wraz z podaniem nr przydzielonego SUBKONTA.
Przesłaną umowę POROZUMIENIA należy wydrukować w dwóch egzemplarzach, podpisać i przesłać pocztą lub dostarczyć osobiście na adres:
Fundacja dla Dzieci z Cukrzycą
ul. Szpitalna 5/16, 00-031 Warszawa
Kto może założyć subkonto w Fundacji? ⇒
Skąd mogą pochodzić środki gromadzone na subkoncie Podopiecznego? ⇒
- przekazania darowizn od osób fizycznych lub prawnych bezpośrednio na subkonto Podopiecznego
- zbiórek publicznych / internetowych
- przekazania 1,5% od podatku dochodowego na Fundację dla Dzieci z Cukrzycą ze wskazaniem imienia i nazwiska Podopiecznego (zgodnie z zapisami §2 Porozumienia na subkonto Podopiecznego przekazywane są środki w następującym stosunku wynikającym z okresu prowadzenia subkonta: a) w I roku rozliczeniowym – Podopieczny 70%, Fundacja – 30%, b) w II roku rozliczeniowym – Podopieczny 80%, Fundacja – 20%, c) od III roku rozliczeniowego – Podopieczny 90%, Fundacja – 10%; część środków pochodzących z 1,5% podatku dochodowego od osób fizycznych pozostająca w budżecie Fundacji przeznaczane jest na prowadzenie działalności pożytku publicznego przez Fundację)
Czy prowadzenie subkonta wiąże się z kosztami dla Podopiecznego? ⇒
Z tytułu prowadzenia subkonta i obsługi księgowej subkonta, Fundacja nie pobiera żadnej prowizji ani też wynagrodzenia innego rodzaju.
Z tytułu udostępnienia subkonta, Fundacja pobiera od Podopiecznego/ osób reprezentujących Podopiecznego jednorazową opłatę w wysokości 50,00 PLN (pięćdziesiąt złotych), związaną z kosztami założenia wydzielonego rachunku bankowego.
100% wpływów na subkonto Podopiecznego pozostaje do jego dyspozycji.
Uwaga: Środki gromadzone w ramach wpływów z 1,5% są dzielone pomiędzy Podopiecznego i Fundację. Na subkonto Podopiecznego przekazywana jest część środków pochodzących z 1,5% podatku dochodowego od osób fizycznych (w wysokości wskazanej w pkt. a-c), natomiast pozostała część środków pochodzących z 1,5% przeznaczana jest na prowadzenie działalności pożytku publicznego przez Fundację w następującym stosunku wynikającym z okresu prowadzenia subkonta:
a) w I roku rozliczeniowym – Podopieczny 70%, Fundacja – 30%
b) w II roku rozliczeniowym – Podopieczny 80%, Fundacja – 20%
c) od III roku rozliczeniowego – Podopieczny 90%, Fundacja – 10%
Dotyczy to jedynie wpływów z 1,5%, pozostałe wpływy, np.: darowizny, zbiórki nie są objęte powyższym podziałem.
Na jakie cele mogą być przeznaczone zgromadzone środki? ⇒
- turnusami rehabilitacyjnymi, wyjazdami zdrowotnymi,
- rehabilitacją ruchową, zajęciami usprawniającymi, zabiegami leczniczymi, terapią psychologiczną i psychoterapią, terapią logopedyczną, neurologopedyczną, innymi terapiami stymulującymi rozwój Podopiecznego, zalecanym przez kompetentne w tym zakresie osoby (lekarz, psycholog, terapeuta, instruktor, pedagog, społeczny opiekun środowiskowy itp.),
- lekarstwami przyjmowanymi na stałe i doraźnie, szczepionkami, suplementami diety,
- operacjami, pobytami w szpitalach (także dla osoby towarzyszącej), wizytami u specjalistów,
- sprzętem rehabilitacyjnym, medycznym, ortopedycznym,
- zakupem sprzętu komputerowego, akcesoriów komputerowych i oprogramowania, jeżeli część kosztów pokrywa PCPR, PFRON, MOPS lub zostały zalecone przez kompetentne w tym zakresie osoby, tj.: lekarza, psychologa, terapeutę, instruktora, pedagoga, społecznego opiekuna środowiskowego (niezbędne pisemne zaświadczenie od specjalisty),
- specjalistycznymi dietami (np. bezglutenową, bezmleczną).
W jaki sposób korzystamy ze środków zgromadzonych na subkoncie? ⇒
Wydatkowanie środków pieniężnych zgromadzonych na rzecz Podopiecznego na subkoncie następuje na podstawie przedłożonych przez Podopiecznego/ osobę reprezentującą Podopiecznego oryginałów: rachunków, faktur VAT lub innych dowodów księgowych, wystawionych na Fundację, w postaci:
- Refundacji kosztów poniesionych na rzecz Podopiecznego (zwrot następuje przelewem na wskazany przez Podopiecznego/ osobę reprezentującą Podopiecznego rachunek bankowy).
- W wyjątkowych sytuacjach istnieje możliwość sfinansowania wskazanych przez Podopiecznego/ osobę reprezentującą Podopiecznego kosztów, które Fundacja płaci bezpośrednio do kontrahenta na odstawie faktury PRO FORMA. W/w sfinansowanie kosztów następuje jedynie po uzyskaniu zgody Zarządu Fundacji wyrażonej na wniosek Podopiecznego / osoby reprezentującej Podopiecznego poprzedzający zaciągnięcie w/w zobowiązania.
- Fundacja refunduje koszty lub opłaca bezpośrednio tylko takie faktury, rachunki lub inne dowody księgowe, które wystawione są na Fundację i zawierają następujące poprawne dane Fundacji: nazwa: Fundacja dla Dzieci z Cukrzycą adres: 00-031 Warszawa, ul. Szpitalna 5/16 NIP: 525 158 06 29 z wyszczególnieniem: nazwiska i imienia Podopiecznego oraz podaniem ostatnich 4 lub 6 cyfr z subkonta (analogicznie do zapisów z Porozumienia)
- Refundacja poniesionych kosztów następuje WYŁĄCZNIE na podstawie ORYGINAŁÓW dokumentów księgowych.
- Informacja dotycząca faktur przedstawianych do refundacji POBIERZ
Informujemy, że od 18.07.2022 r. zmieniły się zasady dotyczące rozliczania kosztów. Nie będą już honorowane faktury przesłane poprzez e-mail.
Aby zrefundować koszty, każdą fakturę należy od teraz osobno opisać, do każdego rozliczenia dołączyć "zestawienie kosztów"(POBIERZ) a następnie wysłać oryginały wszystkich faktur tradycyjną pocztą lub dostarczyć osobiście do biura Fundacji. Po otrzymaniu kompletu oryginału faktur do naszego biura, otrzymają Państwo refundację w ciągu maksymalnie 30 dni. Zalecamy również, aby przed wysłaniem Pocztą Polską, zrobić kserokopię każdej faktury. Forma wystawienia faktur nie ulega zmianie.
Jak przekazać % podatku na konkretnego Podopiecznego Fundacji? ⇒
(pobierz ulotkę)
Jak sprawdzić wysokość środków zgromadzonych na subkoncie? ⇒
Stan subkont jest aktualizowany w systemie informacyjnym raz na miesiąć (ostatniego dnia roboczego miesiąca).
Wpływy z % można sprawdzić samodzielnie poprzez zalogowanie się do systemu informacyjnego (LINK) i wysłanie zapytania. Na wskazany w Umowie Porozumienia adres mail zostanie automatycznie przesłana wiadomość z podaną kwotą zgromadzona z %
ZBIÓRKI PUBLICZNE
dla Podopiecznych Fundacji
Miło nam poinformować, że Fundacja Dla Dzieci z Cukrzycą, decyzją wydaną przez Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji, otrzymała zgodę na przeprowadzanie zbiórek publicznych.
Celem zbiórek jest wsparcie osób, w szczególności dzieci i młodzieży chorujących na cukrzycę typu I w zakresie leczenia choroby. W związku z tym, zachęcamy do zgłaszania i organizowania zbiórek na rzecz podopiecznych.
Czym jest zbiórka publiczna ? ⇒
Według ustawy z dnia 14 marca 2014 r. o zasadach prowadzenia zbiórek publicznych, zbiórką publiczną jest zbieranie ofiar w gotówce lub w naturze w miejscu publicznym na określony, zgodny z prawem cel pozostający w sferze zadań publicznych. Miejsca publiczne to miejsca ogólnodostępne, a w szczególności ulice, place, parki i cmentarze.
Należy pamiętać, że nie każdy rodzaj zbierania pieniędzy jest zbiórką publiczną. Zgodnie z tą definicją wpłaty na konto przestały mieć taki charakter, ponieważ nie są ofiarą w gotówce. Według ustawy, zbiórkami publicznymi nie są także zbiórki:
1) w drodze loterii pieniężnych i fantowych;
2) wśród grona osób znajomych osobiście przeprowadzających zbiórkę;
3) wśród młodzieży szkolnej na terenach szkolnych, odbywające się na podstawie pozwolenia
władz szkolnych;
4) w ramach zbiórek koleżeńskich odbywających się w:
- a) lokalu urzędu publicznego na podstawie pozwolenia kierownika urzędu, lub
- b) innym zakładzie pracy.
Jak zorganizować i przeprowadzić zbiórkę publiczną na rzecz podopiecznego ? ⇒
Każda zbiórka powinna być zgłoszona do Fundacji. Wszystkie materiały wykorzystywane podczas zbiórki np. apele, plakaty, ulotki itp. powinny być zaakceptowane przez Fundację (należy je wysłać mailowo na adres: fundacja@fundacja-cukrzyca.pl). Istnieje możliwość wypożyczenia z Fundacji sprzętu potrzebnego do przeprowadzenia zbiórki, takiego jak puszki, banery i inne gadżety.
Aby uzyskać zezwolenie na przeprowadzenie zbiórki publicznej należy złożyć wypełniony komplet poniższych dokumentów:
- Wniosek o zezwolenie na zbiórkę publiczną
- Upoważnienie do zorganizowania i prowadzenia zbiórki publicznej na rzecz podopiecznego, (jeśli organizatorem zbiórki nie jest rodzic lub opiekun prawny)
- Zgoda na przetwarzanie danych osobowych
- Oświadczenie dotyczące wypożyczanego sprzętu od Fundacji dla Dzieci z Cukrzycą
- Zgodę z miejsca, w którym zbiórka będzie przeprowadzana
Po zakończonej zbiórce, osoby odpowiedzialne za organizację zbiórki, są zobowiązane dostarczyć do Fundacji:
- Sprawozdanie ze zbiórki
- Wypożyczony sprzęt (puszki, banery itp.)
W przypadku pytań lub wątpliwości, prosimy o kontakt mailowy (fundacja@fundacja-cukrzyca.pl) lub telefoniczny (733 630 200, 733 980 400).
PIT Online z PITax.pl dostępny jest dzięki współpracy z IWOP
Za każde wsparcie dla naszych Podopiecznych będziemy niezmiernie wdzięczni.
Celem działalności Fundacji jest m.in. organizowanie i zapewnienie pomocy w leczeniu, rehabilitacji i aktywizacji społecznej osób chorujących na cukrzycę typ 1.