czy
wiesz że...
Wyjątkowa rola alarmów i alertów predykcyjnych systemów rtCGM w skutecznym zarządzaniu cukrzycą
Kontrola glikemii w cukrzycy jest kluczowa dla uniknięcia poważnych powikłań tej choroby, takich jak nefropatia, retinopatia, neuropatia, a także zwiększone ryzyko wystąpienia incydentów sercowo-naczyniowych. W ostatnich latach diabetycy coraz częściej korzystają z systemów ciągłego monitorowania glikemii (rtCGM), które dostarczają w czasie rzeczywistym dane dotyczące poziomów glukozy.WAŻNOŚĆ ORZECZEŃ
Sprawdź, do kiedy jest ważne orzeczenie.ZLECENIA Z KODEM P.135 (SENSORY) I P.136 (TRANSMITERY) TRACĄ WAŻNOŚĆ Z DNIEM 1.01.2023R.
Rozporządzenie Ministra Zdrowia w sprawie wykazu wyrobów medycznych wydawanych na zlecenie obowiązującego od 01.01.2023 r.Przewodnik po REFUNDACJI
W związku z pandemią COVID -19 , w celu minimalizacji ryzyka transmisji infekcji,
Centrala Narodowego Funduszu Zdrowia informuje, że obowiązuje przyspieszony sposób
wystawienia Zlecenia na zaopatrzenie w wyroby medyczne w ramach teleporady.
Wystarczy zadzwonić do lekarza, który wystawi zlecenie elektroniczne i poda jego
Unikalny Numer Identyfikacyjny.
W celu realizacji tego Zlecenia nie trzeba wysyłać dokumentów refundacyjnych do NFZ, wystarczy
we wskazanych okienkach zamówienia podać swój PESEL oraz Unikalny Numer Identyfikacyjny
Zlecenia np. : 1-20-000773040-3.
W sytuacji, gdy zlecenie na zaopatrzenie w wyroby medyczne zostanie wystawione w formie papierowej , wymagane jest potwierdzenie zlecenia w OW NFZ, które możemy przekazać wykorzystując systemy teleinformatyczne lub inne systemy łączności drogą elektroniczną (np.skan/ e-mail/ fax). Wówczas , po pozytywnej weryfikacji zlecenia, pacjent otrzyma od OW NFZ informację o wygenerowaniu przez system e-ZWM numerze zlecenia ( np. telefonicznie lub poprzez e-mail). Realizacja takiego zlecenia w aptece lub sklepie medycznym odbywa się po podaniu numeru zlecenia i numeru PESEL pacjenta (w przypadku osób bez numeru PESEL trzeba podać datę urodzenia). Pacjent podpisuje jedynie dokument potwierdzenia odbioru wyrobu medycznego, a w przypadku dostarczenia produktu za pośrednictwem firmy kurierskiej dopuszczalne jest niepotwierdzenie odbioru przez pacjenta (w takiej sytuacji potwierdzenia dostawy dokonuje osoba dostarczająca przesyłkę, a apteka lub sklep ortopedyczny zachowuje dokument potwierdzający dostawę).
Sklep medyczny, apteka musi posiadać umowę z NFZ na realizację zaopatrzenia w wyroby medyczne wydawane na zlecenie oraz dostęp do systemu e-ZWM.