czy
wiesz że...
Wyjątkowa rola alarmów i alertów predykcyjnych systemów rtCGM w skutecznym zarządzaniu cukrzycą
Kontrola glikemii w cukrzycy jest kluczowa dla uniknięcia poważnych powikłań tej choroby, takich jak nefropatia, retinopatia, neuropatia, a także zwiększone ryzyko wystąpienia incydentów sercowo-naczyniowych. W ostatnich latach diabetycy coraz częściej korzystają z systemów ciągłego monitorowania glikemii (rtCGM), które dostarczają w czasie rzeczywistym dane dotyczące poziomów glukozy.WAŻNOŚĆ ORZECZEŃ
Sprawdź, do kiedy jest ważne orzeczenie.ZLECENIA Z KODEM P.135 (SENSORY) I P.136 (TRANSMITERY) TRACĄ WAŻNOŚĆ Z DNIEM 1.01.2023R.
Rozporządzenie Ministra Zdrowia w sprawie wykazu wyrobów medycznych wydawanych na zlecenie obowiązującego od 01.01.2023 r.Śląscy lekarze szukają nowych metod leczenia cukrzycy typu 1. Potrzeba 400 uczestników badań
Śląscy lekarze chcą odkryć nowe metody leczenia cukrzycy typu 1. Potrzeba 400 uczestników specjalnych badań. To największe na świecie badanie. Katowicka Klinika Diabetologii Dziecięcej SUM jest jedynym w tej części Europy ośrodkiem, który prowadzi nabór do projektu.
400 osób ze świeżo ujawnioną cukrzycą typu 1 oraz krewnych pierwszego stopnia wszystkich pacjentów z cukrzycą typu 1, przebadają naukowcy z Kliniki Diabetologii Dziecięcej Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach w ramach projektu INNODIA.
To największe na świecie badanie, którego celem jest rozwiązanie przyczyn rozwoju cukrzycy typu 1, odkrycie sposobów utrzymania produkcji insuliny i nowych metod leczenia tej choroby. Katowicka klinika jest jedynym w tej części Europy ośrodkiem, który prowadzi nabór do projektu.
- Liczba chorych dynamicznie rośnie. Wśród dzieci cukrzyca typu 1 to najczęstsza choroba przewlekła. Niestety, mimo coraz lepszej technologii, nadal nie potrafimy przeciwdziałać jej powstawaniu, ponieważ nie wiemy, co jest jej bezpośrednią przyczyną. Dlatego powstał pomysł badania, które ma na celu zrozumienie tej choroby na każdym jej etapie i poszukiwanie nowych terapii - tłumaczy kierownik Kliniki Diabetologii Dziecięcej SUM prof. dr hab. n. med. Przemysława Jarosz-Chobot.
W całej Europie badanie obejmie 1500 pacjentów ze świeżo ujawnioną cukrzycą typu 1 oraz 3000 krewnych pierwszego stopnia pacjentów z cukrzycą typu 1 w wieku od 1 do 45 lat, z czego w katowickim ośrodku badanie przesiewowe przejdzie 400 uczestników.
Pacjenci z cukrzycą ujawnioną do 6 tygodni przed przystąpieniem do badania, będą pod opieką ośrodka przez dwa najbliższe lata, natomiast krewni pierwszego stopnia przez cztery lata.
- Podczas regularnych wizyt w klinice, uczestników czekają szczegółowe badania. Ponadto raz w miesiącu będą musieli wykonywać niektóre testy w domu. Dlatego osoby, które zdecydują się na udział w projekcie muszą mieć świadomość, że przystąpienie do programu będzie wymagało rzetelności, samodyscypliny i poświęcenia swojego czasu – przyznaje dr n. med. Eliza Skała-Zamorowska koordynator programu INNODIA z ramienia Kliniki Diabetologii Dziecięcej SUM.
Jeśli jednak wszystko pójdzie po myśli pomysłodawców projektu, jego uczestnicy wniosą niezwykle istotny wkład w odkrycie nowych metod leczenia cukrzycy typu 1. W program zaangażowały się 33 najwybitniejsze ośrodki w Europie specjalizujące się w m. in. diabetologii, immunologii, genetyce, biologii molekularnej, mikrobiologii, statystyce oraz informatyce. Na potrzeby badania powstaną trzy ogromne biobanki, w których będzie gromadzony materiał biologiczny pacjentów.
- Wierzymy, że tak ogromne zaangażowanie tylu ośrodków klinicznych, przybliży nas do rozwiązania zagadki powstawania cukrzycy i pozwoli na wykrywanie zwiastunów choroby zanim dojdzie do niszczenia komórek – mówi prof. Przemysława Jarosz-Chobot. Program INNODIA finansowany jest z funduszy europejskich przy wsparciu firm farmaceutycznych i największych fundacji pacjentów chorujących na cukrzycę typu 1. To unikalny program badawczy, pierwszy o tak ogromnym, wieloośrodkowym zaangażowaniu świata nauki, w tym także i samych pacjentów, by wspomóc rozwiązanie przyczyn rozwoju cukrzycy typu 1, a co za tym idzie zdefiniowanie możliwości terapeutycznych.
Osoby, chcące wziąć udział w projekcie, mogą się zgłaszać do Kliniki Diabetologii Dziecięcej. Więcej informacji o projekcie oraz dane kontaktowe znajdują się na stronie Górnośląskiego Centrum Zdrowia Dziecka.
Więcej informacji: http://gczd.katowice.pl/innodia/