CZY CUKRZYCA JEST SŁODKA? O CZYM WARTO PAMIĘTAĆ?

W tym roku, z okazji Światowego Dnia Cukrzycy, odbyły się aż dwa konkursy plastyczne. Jesteśmy niezwykle poruszeni ogromnym zaangażowaniem i pomysłami wszystkich uczestników. Przedstawiamy wyjątkowych laureatów dwóch konkursów plastycznych związanych z cukrzycą organizowanych przez Fundację dla Dzieci z Cukrzycą

W kreatywnym, ogólnopolskim Konkursie pt." Czy cukrzyca jest słodka? 24 godziny z życia diabetyka", uczestnicy prześcigali się z niesamowitymi pomysłami, pracami aż w trzech kategoriach.
Każda praca pokazywała różnorodny świat młodego diabetyka, podkreślała to, z czym zmaga się na codzień, w różnym otoczeniu. Cieszy nas ogromnie, że choroba nie przeszkadza dzieciom, młodzieży w osiąganiu własnych, czasem bardzo ambitnych celów, rozwijaniu pięknych pasji i realizowaniu marzeń. Jesteśmy dumni i z radością zapraszamy do poznania tych wyjątkowych Zwycięzców i ich nagrodzonych prac.

W kategorii "Kolorowanka" pierwsze miejsce zajęła Antosia S., lat 8. Choruje na cukrzycę od 2022 roku.

Jej kolorowanka to trzy prace i każdą z nich opisuje w ten sposób:

Pierwsza, przedstawia dziewczynkę, która w swoich chmurkach ma wszystkie swoje obowiązki - paski, glukometr , pompę itd.
Druga, pokazuje dziewczynkę niosącą dużą torbę, a w niej wszystko czego potrzebuje na codzień.
Trzecia, powstała z pomocą Mamy, przestawia rysunki pasków do glukometru, a na każdym z nich jest obrazek tego, co Antosia kocha robić, pomimo choroby, czyli: jeździ na nartach, łyżwach, ćwiczy i startuje w zawodach w gimnastyce artystycznej, uczy się pilnie grać na ukulele i ponad wszystko kocha jazdę konną. Nie mogło zabraknąć rysunków medali i pucharów, które Antosia zdobywa.

"Cieszę się, że mam takiego Małego, Mądrego Cukierka" - z dumą podkreśla Mama Antosi, pani Marta.


W kategorii "Prezentacja", pierwsze miejsce zajął Benjamin S.,


Nazywam się Benjamin.
Mam 10 lat. Choruje na cukrzycę typu 1 ponad 2 lata. Jestem w IV (czwartej) klasie w Szkole W Chmurze.
Na początku mojej choroby było tak, że wydawało mi się, że ją zaakceptowałem. Jednak dalej chodziłem smutny, wystraszony, zmartwiony. Lęk czy nawet mój upór nie współdziałał z tą chorobą. Ciężar codziennego kontrolowania cukrzycy spadł na mnie jak grom z jasnego nieba. Dlatego przez moją pracę, czyli prezentację pokazałem jak się żyje z cukrzycą, która wcale nie jest taka słodka. Chciałem w ten sposób też móc pomóc świeżo zdiagnozowanym pacjentom, lepiej spojrzeć na życie...słodziaka...
Początki są trudne, a relacja z chorobą może być różna i tak jest w rzeczywistości. Nie poddaje się i po prostu...żyję...
Moim marzeniem jest prowadzenie programu o cukrzycy typu 1 na YouTube, który już się pojawi na początku Nowego Roku 2024 ;)

Pozdrawiam Benjamin i dumna mama małego słodziaka Kamila.

PREZENTACJE BENJAMINA MOŻECIE POBRAĆ TUTAJ


W kategorii "Film", pierwsze miejsce zajął Staś O.,


Cześć,
Mam na imię Staś i mam 11 lat.
Cukrzyca jest ze mną już od ponad 8 lat, czyli właściwie od kiedy pamiętam.
Robię co mogę, żeby moje życie nie kręciło się wokół niej.
Lubię być aktywny, dlatego trenuję capoeirę, tańczę break dance, chodzę na lekcję jazdy na deskorolce i regularnie walczę ze swoim lękiem wysokości na ściance wspinaczkowej :)
Mimo wielu zajęć i wsparcia rodziny trudno jest do końca zapomnieć o tym, że mam cukrzycę.
Wielu moich znajomych zwraca uwagę na to, że mam pompę insulinową, regularnie sprawdzam na telefonie swój poziom cukru i podaję insulinę przed każdym posiłkiem.
Bardzo często odpowiadam im na wiele pytań z tym związanych.
Ponieważ animacja poklatkowa jest również moim hobby, postanowiłem ją wykorzystać i nakręcić o tym film :)


"Zwycięzcą nie zawsze jest ten najlepszy, który zdobywa główną nagrodę. Zwyciezcą może być człowiek, który próbuje coś zmienić w sobie, swoim życiu i podejściu
do otaczającego świata, pomimo wszelkich trudności, ten piękny cytat K.Platowskiej, zamieściła w swojej pracy jedna z uczestniczek konkursu, Milena.

W Konkusie pt. "Cukrzyca, o czym warto mówić i pamiętać", zorganizowanym przez naszą Koordynatorkę Lokalnej Grupy Wsparcia na Podlasiu, Katarzynę Bienas, Laureatami zostali:

Przedszkole
1 miejsce Zofia B., Szkoła Podstawowa (Przedszkole) w Pogorzałkach, grupa 5-6 latków
2 miejsce Hanna Ch., Szkoła Podstawowa (Przedszkole) w Pogorzałkach, grupa 3-4 latków
3 miejsce Zuzanna Ł., Szkoła Podstawowa w Pogorzałkach, klasa 0

Szkoła podstawowa klasa 1-3
1 miejsce Nikola S., klasa 2, Szkoła Podstawowa, Pogorzałki
2 miejsce Michał S. klasa 2, Szkoła Podstawowa nr 11 w Suwałkach
3 miejsce Kornelia L. klasa 1, Szkoła Podstawowa, Pogorzałki


Szkoła podstawowa klasa 4 - 8

1 miejsce Daria T., klasa 8, Szkoła Podstawowa nr 26 im. Stanisława Staszica w Białymstoku, praca "Pilnuj słodkiego poziomu"
2 miejsce Valeryia T., klasa 8, Szkoła Podstawowa nr 26 im. Stanisława Staszica w Białymstoku, praca "Słodko Tobie ?!"
3 miejsce Julita W., klasa 7, Szkoła Podstawowa, Pogorzałki, praca "Cukrzyca"

Jeszcze raz Wszystkim Artystom biorącym udział w obu konkursach, serdecznie gratulujemy pomysłów i ich realizacji!